PHP’ye Başlamak

phpye başlamak

PHP’ye başlamak

Bu makalede PHP öğrenmeye karar vermiş ve yeni başlamış kişilere yol göstermeye ve başlangıç soru ve sorunlarına bir nebze olsun cevap vermeye çalışacağım.

PHP’nin tarihçesi vs bu konulara girmeye gerek yok bunlar etrafta bolca mevcut.

PHP Nedir ?

PHP açık kaynak kodlu bir web programlama dilidir. Sunucuda yorumlanan PHP kodları browserda HTML olarak çıktı verir. Yani kullanıcı PHP kodlarını görmez sadece kodların yorumlanması sonucu ortaya çıkan HTML kodlarını görür.

Neden PHP ?

Bütün diller birbiriyle karşılaştırılır ve hepsinin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları vardır.Neden PHP dersek ilk aklımıza gelen şeyler ;

# Açık kaynak bir dildir bu yüzden bolca örnek script ve doküman bulabilirsiniz.

# PHP hostlar genellikle Linux sistem kullanırlar bu yüzden hosting hizmeti ucuzdur.

#  Gönüllü geliştiricileri sayesinde sürekli gelişen bir dildir.

Nereden Başlamalıyım ?

Öncelikle bilgisayarımızda PHP kodlarını yorumlayabilecek bir local servera ihtiyacımız var.Bunun için Apache Server en ideali.Ayrıca serverımızın kodları anlayabilmesi için PHP kurulumu yapmamız lazım.Ve veritabanı olarak da PHP ile en performanslı çalışan MySQL ideal.

Ayrıntılı Bilgi ;

http://apache.org
http://mysql.com
http://php.net

Bu programların ayrı ayrı kurulumu ile uğraşmaya gerek yok.Bütün bu programları barındıran paket kurulumlar mevcut.Örnek vermek gerekirse ;

MoWeS Portable  :  mowes.chsoftware.net
PHP Triad            :  sourceforge.net/projects/phptriad
Easy PHP             :  easyphp.org

Sanırım bu kadar yeterli benim kullandığım ve tavsiye ettiğim MOWES Portable en önemli avantajı adı üstünde taşınabilir olması.Usb’nize kurup yanınızda taşıyabilirsiniz.

Kodları Nasıl Yazacağım ?

Aslında PHP kod geliştirmek için Windows not defteri yeterli tek yapmanız gereken kaydederken uzantısını .php olarak kaydetmek.Ancak not defteri bizim işimizi görmez çünkü kodlarımız çoğaldığında bir renklendirmeye, bir kod düzenine ihtiyaç duyarız bu bizim işimizin kolaylaşmasını sağlar.Neyse ki PHP kod yazmak için bize gereken kolaylıkları sağlayabilecek programlar mevcut.Piyasada birçok program mevcut ama ben 2 tanesi üzerinde duracağım.

Dreamweaver : Yeni başlayan birisi için yeterlidir.Çoğu kod geliştiricinin vazgeçilmez programıdır.Kısmen PHP yazmak için uygundur.Kısmen diyorum çünkü mesela PHP kodlarını tamamlama gibi bir özelliği yoktur.Yazdığınız kodu tanır ve renklendirir ama tamamlayamaz yada hatalarımızı kodu çalıştırmadan göstermez.

Ayrıntılı Bilgi : adobe.com/products/dreamweaver/

Zend : PHP’nin en büyük destekçilerinden olan Zend firmasının bir ürünü olan Zend Editör PHP geliştirmek için tasarlanmıştır ve bu iş için şuan mevcut programlar arasında en iyisidir.Yeni başlayanlar için biraz karmaşık gelebilir.Ancak ileri düzey projelerde işinizi büyük ölçüde kolaylaştırır.PHP kodlarını tanır, nesnelerinizi tanır, kodlarınızı tamamlar, hatalarınızı gösterir vs vs.. birçok özelliği mevcut.

Ayrıntılı Bilgi : zend.com

PHP Sitemi Nasıl Yayınlarım ?

PHP sitenizi başka kullanıcılara açmak yani internet aleminde yayınlamak için bir internet alanına (hosting) ihtiyacınız var. Bu hizmeti veren birçok firma var aradığınızda bolca bulacağınızdan emin olabilirsiniz.Kiraladığınız bu alana ftp’den bağlanarak site dosyalarınızı atıp sitenizi yayınlayabilirsiniz.

PHP konusunda nereden başlarım? Sorusuna bir nebze olsun cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir