Cronjob Kullanımı

cronjob-kullanimi

Cronjob php projelerde bir görevin/işin belirli zaman aralıklarıyla otomatik olarak yapılmasına imkân veren bir sistemdir. Türkçeleştirirsek zamanlanmış görev diyebiliriz.

Crontab

Otomatik olarak yapılacak bu görevler ile ilgili bilgileri, ayarları vs barındıran dosyadır. Manuel olarak düzenlenebileceği gibi panel üzerinden yapılan değişikliklerle de yönetilebilir.

Ne İşime Yarar ?

Cronjob ile scriptlerinizi otomatik olarak istediğiniz bir zamanda çalıştırabilirsiniz. Örneğin her gün veritabanı yedeğinizin alınmasını istiyorsunuz. Veritabanı yedeğini almaya yarayan bir scriptiniz var ama bu işlem için bu işi yapacak scripti hergün çalıştırmanız gerekli. İşte cronjob burada devreye giriyor ve istediğimiz aralıklarla istediğimiz saatte istediğimiz bir scripti otomatik olarak çalıştırıyor.

Kullanımı

Bu makalede cronjob’u host paneli üzerinden nasıl yönetiriz ona bakacağız. Piyasada birçok panel mevcut ben en yaygın ve benim kullandığım cpanel üzerinden konuyu anlatacağım.

Öncelikle site panelimizi açalım.

Panel adresimiz

http://siteadi.com/cpanel yada http://siteadi.com:2083 şeklindedir.

Cpanelde Advanced kategorisi altında bulunan cronjobs menüsüne giriyoruz.

cpanel-cpanel

Şimdi CronJob menüsü altındaki parametreleri tanıyalım.

cronjob-menu

Cron Email

Cron job’da tanımladığımız görevler yerine getirildiğinde sistem bize bilgi maili gönderir. Bu seçenek opsiyoneldir. Yani isterseniz bilgi maili gönderilmez.

Eğer yerine getirilen görevler sonrası bilgilendirilmek istiyorsanız buraya geçerli bir mail adresi yazmalısınız.

Add New Cron Job (Yeni Cron Job Ekle)

Zaman Ayarları

Bu kısımda cronjob’un çalışma zamanlarını belirleyeceğiz.

En üst kısımda current setting yani öntanımlı zamanlar diye çevirebileceğimiz bir liste mevcut. Bu listede sık kullanılan genel zaman periyotları (Her Dakika, Her Gün, Her Ay vb.) bulunmakta. Bu kısımdan bize uygun olanı seçip zaman işini halledebiliriz. Ya da alt kısımdaki dakika, saat, gün, ay, hafta değerlerini kendimiz girerek zaman ayarlarını özelleştirebiliriz.

Command (Komut) Satırı

Scriptimizin ne zaman çalışacağını belirledik şimdi asıl kısma geldik. Dosya yolunu belirlemek ve scripti çalıştırmak. Bunun için command kutusuna Linux komutları yazacağız. Komut olayı çok geniş kapsamlı bir kavram ben bildiğim ve bize yetecek komutlar üzerinde duracağım.

Sayfamızı çalıştırmak için komut kutusuna yazacağımız şöyle bir kod bizim işimizi görecektir.

php /home/user/public_html/sayfa.php

yada

wget http://site.com/sayfa.php

yada

lynx –dump http://site.com/sayfa.php

Komutumuzu da yazdıktan sonra Add New Cron Job diyoruz.

Görevimiz tanımlandı ve Current Cron Job(Mevcut Görevler) kısmında görünecektir. Buradan görevi düzenleyebilir yada silebiliriz.

Komut İle Bilgi Mailini İptal Etmek

Bilgi maili gönderimini panelden yönetme konusuna değinmiştik. Bilgi maili gönderimini kod ile iptal etmek için komutumuzun sonuna > /dev/null komutunu eklememiz yeterli olacaktır.

php /home/user/public_html/sayfa.php > /dev/null

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir